Programa „Atvira Lietuvos kino istorija“, kiekvienais metais aktualizuojanti lietuvių kino istoriją ir jos dialogą su mūsų kino dabartimi, kviečia prisiminti serialų istorijas ir apmąstyti, kodėl stipriausi lietuvių režisieriai sovietmečiu sukūrė geriausius serialus pagal pasaulinės literatūros kūrinius.
Režisieriaus Arūno Žebriūno serialas „Turtuolis, vargšas“ (1984) pagal to paties pavadinimo amerikiečių rašytojo, dramaturgo ir scenaristo Irwino Shaw romaną (ir pirmoji jo dalis „Šeima“) ne tik praveria langą į Vakarų pasaulį, bet ir žavi Nelės Savičenko aktoriniu debiutu bei Jūratės Onaitytės, Liubomiro Laucevičiaus ir Valentino Masalskio sukurtais veikėjais. Serialas plačiajai visuomenei pristatė talentingų aktorių ir operatorių darbą ir paklojo pamatus profesionaliajai serialo žanro tradicijai lietuvių kine.
Lapkričio 11 d. 14 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyksiančiame susitikime kviečiame iš arčiau pažinti aktorę Nelę Savičenko ir kartu žiūrėti I ir II serialo serijas.
Renginys nemokamas ir atviras visiems!
Programos „Atvira Lietuvos kino istorija“ partneris – Lietuvos kino centras.
„Turtuolis, vargšas“
1984, Lietuva / LSSR
Režisierius Arūnas Žebriūnas, scenarijaus autorius Saulius Tomas Kondrotas, operatoriai: Algimantas Mockus, Jonas Gricius, kompozitorius Laimutis Vilkončius, prodiuseris – Lietuvos kino studija.
Vaidina: Rūta Staliliūnaitė, Liubomiras Laucevičius, Nelė Savičenko, Saulius Balandis, Remigijus Sabulis.
Kiekviena serija yra kam nors dedikuota. Pirmojoje žiūrovai susipažįsta su visa Džordachų šeima, antrojoje – su sesers Gretchen istorija, trečiojoje – jaunėlio Rudolfo dramatišku likimu, o paskutinėje, ketvirtojoje, – su sūnaus paklydėlio Tomo gyvenimu ir mirtimi. A. Žebriūno „Turtuolio, vargšo“ adaptacijoje gausu lietuviškų, dabar puikiai atpažįstamų teatro ir kino veidų, tai ir Jūratė Onaitytė, Liubomiras Laucevičius, Juozas Budraitis, taip pat šio serialo debiutantė Nelė Savičenko.
Arūnas Žebriūnas baigė LTSR dailės institutą. Dirbo kino dailininku. Kino režisūroje debiutavo novele „Paskutinis šūvis“ („Gyvieji didvyriai“, 1960). Už filmą „Paskutinė atostogų diena“ (1964) A. Žebriūnas pelnė tris garbingus prizus: „Sidabrines bures“ Lokarno kino festivalyje (1965), premiją VI Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje, vykusiame Taline, ir pirmasis iš Lietuvos režisierių – Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje (1966). 2011 m. režisierius apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.
Trumpai apie renginį