Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Renginio iliustracija

Dr. Williamo Pimlotto paskaita „Yiddish Science Across the World: YIVO’s foreign branches, 1925–1994“

2025 m. gegužės 28 d. 18.00 val. – 19.30 val.

Gegužės 28 d. 18 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks antroji Žydų mokslo instituto YIVO šimtmečiui skirto akademinio forumo paskaita „Yiddish Science Across the World: YIVO’s foreign branches, 1925–1994“ („Jidiš mokslas pasaulyje: YIVO užsienio filialai, 1925–1994 m.“), kurią skaitys tyrėjas iš Didžiosios Britanijos dr. Williamas Pimlottas.

1925 m. Vilniuje įkurtas, o nuo 1941 m. dėl nacių teroro būstinę perkėlęs į Niujorką, YIVO buvo svarbiausia žydų institucija, skirta moksliniams jidiš kalbos ir kultūros tyrimams. Nuo pat įkūrimo tai buvo pasaulinė organizacija. Įkvėptos YIVO diasporos nacionalizmo ir jidišizmo, žydų bendruomenės, kalbančios jidiš kalba, visame pasaulyje steigė vietinius skyrius, kurie vėliau tapo žinomi kaip YIVO užsienio filialai. Tokie skyriai klestėjo visoje Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Pietų Afrikoje ir net Australijoje, Kinijoje. Holokausto metu ir vėliau šie skyriai, prie kurių prisijungė ir nuo nacizmo pabėgę asmenys, jautė istorinę pareigą išsaugoti labai nukentėjusią jidiš kultūrą ir tęsti YIVO misiją, kuriai Rytų Europoje grėsė mirtinas pavojus. Šiems tikslams pasiekti buvo naudojami YIVO pradininkų taikyti moksliniai metodai: apklausos, autobiografijų konkursai, kolekcijų rinkimas, jidiš istorijos rašymas ir parodų kuravimas. YIVO užsienio filialuose buvo rašomos naujos imigracijos ir jidiš kultūros adaptacijos pasaulyje istorijos, taip pat įamžinamos ir pagerbiamos nacizmo aukos.

Šioje paskaitoje, kuri vyks anglų kalba, bus kalbama apie tai, kaip YIVO tapo pasauline institucija ir kokias skirtingas XX amžiaus žydų kultūros istorijas YIVO gali atskleisti.

Dr. Pimlottas yra Dinos Abramowicz podoktorantūros stipendininkas YIVO institute Niujorke ir podoktorantūros tyrimų bendradarbis Niujorko universiteto Antisemitizmo studijų centre. Savo tyrimuose jis nagrinėja jidiš politikos ir kultūros raidą Didžiojoje Britanijoje ir pasaulyje masinės žydų migracijos laikotarpiu, konkrečiau, tai, kas atsispindi XIX a. pabaigoje–XX a. naujai įsteigtose jidiš kultūros institucijose. Londono universiteto koledže dr. Pimlottas apgynė daktaro disertaciją apie jidiš spaudą Britanijoje 1896–1910 m. Pabaigęs doktorantūros studijas jis stažavosi Londono universiteto „Birkbeck“ antisemitizmo studijų institute ir „Royal Holloway“ Holokausto tyrimų institute.

Bendradarbiaudama su Lietuvos ir užsienio partneriais, Lietuvos nacionalinė biblioteka vykdo turiningą YIVO šimtmečio programą: organizuoja tarptautinį akademinį forumą, kuriame dalyvauja tyrėjai iš Izraelio, Didžiosios Britanijos, Argentinos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos, taip pat rengia dokumentinio paveldo parodą, leidžia su YIVO istorija susijusius leidinius.

Paskaitą parėmė Jungtinės Karalystės ambasada Vilniuje.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

British Embassy Vilnius logo    lkt

Trumpai apie renginį

Data
gegužės 28 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Valstybingumo erdvė, II a.
Trukmė
1,5 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“
Svarbu
paskaita vyks anglų kalba.
Renginys gali būti fotografuojamas ir (arba) filmuojamas