Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Renginio iliustracija

Paskaita „Holokausto daiktai“: genocidas, nuosavybės grobstymas ir istorinis teisingumas po Holokausto Lietuvoje

2025 m. birželio 9 d. 18.00 val. – 20.00 val.

Lietuvos nacionalinės bibliotekos Vilniaus žydų viešoji biblioteka birželio 9 d. 18 val. maloniai kviečia į paskaitą „Holokausto daiktai: genocidas, nuosavybės grobstymas ir istorinis teisingumas po Holokausto Lietuvoje“, kurią skaitys JAV dirbančios profesorės Neringa Klumbytė ir Dovilė Budrytė.

Paskaitoje bus pristatomos preliminarios tyrimo įžvalgos apie Holokausto teisingumą Lietuvoje. Tyrimas trunka jau keletą metų, jo metu gilinamasi į žydų nuosavybės ir daiktų grobimus per Holokaustą Lietuvoje, šios nuosavybės sovietines ir posovietinės biografijas ir dalinį istorinio teisingumo atkūrimą – Holokausto restitucijos procesą Lietuvoje.

Pranešime autorės naudojasi JAV Holokausto muziejuje saugoma archyvine interviu medžiaga, memuarais, dienoraščiais ir interviu su Lietuvos žydų bendruomenių nariais, politikais, ekspertais, tyrinėjančiais Holokausto restitucijos procesą Lietuvoje.

NERINGA KLUMBYTĖ – Majamio universiteto (JAV, Ohajas) antropologijos profesorė, Havighursto centro Rytų Europos, Rusijos ir Eurazijos studijų mokslininkė ir šio centro Lietuvos programos direktorė. Taip pat ji yra vyresnioji mokslo darbuotoja Lietuvos istorijos institute, JAV Antropologijos asociacijos Europos studijų viceprezidentė.

Naujausia profesorės knyga „Autoritarinis juokas: politinis humoras ir sovietinė distopija“ (anglų k., Kornelio universiteto leidykla, 2022) pelnė Britų Slavistikos ir Rytų Europos studijų asociacijos (BASEES) Moterų forumo geriausios 2022 metų knygos apdovanojimą.

N. Klumbytė yra parašiusi per keturias dešimtis straipsnių apie politinį dalyvavimą autoritariniuose ir demokratiniuose režimuose, Holokaustą ir genocidą, tautiškumą, suverenumą ir socialinę atmintį, taip pat profesorė rašo istorinio teisingumo, populiarios politinės kultūros temomis.

DOVILĖ BUDRYTĖ gimė ir užaugo Vilniuje. Nuo 2007-ųjų dirba politologijos mokslų profesore Georgia Gwinnett College JAV. Taip pat yra Vytauto Didžiojo universiteto Vytauto Kavolio instituto vyriausioji kviestinė tyrėja ir dirba EUROPAST projekte Vilniaus universitete.

Profesorė dažnai kviečiama į Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) laidas, kuriose pasirodo kaip komentatorė. Jos akademiniai interesai apima atminties politiką, istorinį teisingumą, nacionalizmą ir lyties studijas.

D. Budrytė yra paskelbusi daug straipsnių įvairiomis temomis, susijusiomis su atminties politika ir žmogaus teisėmis Baltijos šalyse. Taip pat yra parašiusi vieną knygą bei redagavusi penkias knygas, tarp jų – „Memory and Trauma in International Relations: Theories, Cases and Debates“ (kartu su Erica Resende); „Engaging Difference: Teaching Humanities and Social Sciences in Multicultural Environments“ (kartu su Scottu Boykinu). Šiais metais pasirodė jos redaguota knyga „Defending Memory in Global Politics: Mnemonical In / security and Crisis“ (kartu su Erica Resende ir Douglasu Beckeriu).

2015 m. prof. D. Budrytė buvo apdovanota už geriausią dėstymą Džordžijos valstijos aukštųjų mokyklų sistemoje. 2022–2024 m. ji ėjo Baltijos studijų plėtros asociacijos (AABS) prezidentės pareigas.

Renginys vyks Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje (Gedimino pr. 24, įėjimas pro Vilniaus mažojo teatro kiemą).  Jo metu bus fotografuojama ir filmuojama. Įrašų medžiaga gali būti panaudota viešinimui ir istorinei atminčiai.

Renginys atviras ir nemokamas. Laukiame.

Trumpai apie renginį

Data
birželio d. 9 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Vilniaus žydų viešoji biblioteka (Gedimino pr. 24)
Trukmė
2 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“
Svarbu
renginys gali būti fotografuojamas ir (arba) filmuojamas