Kai knyga ir darbas, ir hobis, ir malonumas

„Gana anksti išmokau skaityti ir atradau skaitymo malonumą, lydintį mane iki šiol. Įpročio paskaityti prieš miegą laikausi ir dabar. Pasirinktos humanitarinių mokslų studijos neišvengiamai knygą, ir grožinę, ir mokslinę, padarė nuolatine drauge. O darbas su senosiomis, retomis knygomis atvėrė dar kitokį knygų pasaulį“, – sako Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Retų knygų ir rankraščių skyriaus vadovė humanitarinių mokslų daktarė Viktorija Vaitkevičiūtė-Verbickienė. Kviesdama susipažinti su jos rekomenduojamų knygų penketuku, šio pirmadienio rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešnia džiugiai prisipažįsta, kad knyga yra ir jos darbas, ir jos hobis. „Skaitau įvairaus žanro knygas – atitinkamai pagal laiką, poreikį, nuotaiką ir panašiai. Vertinu tokius tekstus, prie kurių norėtųsi grįžti, kuriuos perskaičius dar smagu apie juos pamąstyti, paanalizuoti. Tarp knygų penketo neminėsiu užsienio romanų, tik išskirsiu autorius, kurie mane, kaip ir ne vieną Lietuvos skaitytoją, yra sužavėję: Johnas Irvingas, Tracy Chevalier, Joanne Harris, Isabel Allende ir kt. Šis penketas – tai vienos iš tų knygų, prie kurių įvairiomis progomis nuolat grįžtu“, – savo skaitymo malonumais dalijasi dr. V. Vaitkevičiūtė-Verbickienė.

Skaityti daugiau...

Menkavertė literatūra tiek pat nesveika, kaip ir saldainiai

„Knygas skaitau, tačiau, kaip ir M. Prousto senelė, įsitikinau, kad menkavertė literatūra tiek pat nesveika, kaip ir saldainiai“, – taip pasakojimą apie skaitomas knygas pradėjo Informacijos mokslų departamento Bibliotekininkystės skyriaus vyriausiasis metodininkas-tyrėjas Vytautas Gudaitis. Mūsų pašnekovas pasirodė nuo jaunumės esąs tikras knygų gurmanas. Pirmoji savarankiškai, dar iki mokyklos jo perskaityta knyga – „Pasaka apie carą Saltaną“. „Iki šiol moku mintinai: „Prie miško ąžuolas žaliuoja...“ Ilgai saugojau, bet, deja, taip ir neišsaugojau.“

Skaityti daugiau...

Aistės Puidokaitės gyvenimo atramos

„Nėra lengva tiksliai pasakyti, kodėl būtent viena ar kita knyga krito į širdį. Su knygomis tikriausiai kaip su žmonėmis – įsimyli ir ne visada gali paaiškinti kodėl. Tačiau visi šie kūriniai turi vieną bendrą bruožą – žmogiškumą. Jį laikau kertine asmens vertybe“, – sako rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešnia – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Paslaugų departamento Vartotojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė Aistė Puidokaitė.

Skaityti daugiau...

Įstabi knygų kelionė

Kai ilgais žiemos vakarais paimi į rankas knygą, aplinkui viskas nuščiūva ir nurimsta. Prašviesėja akys, išgaruoja dienos nuovargis, regis, net ir buities rūpesčiai nustoja graužti sprandą. Knyga tarytum įsiurbia vidun. Sunku iš jos išsivaduoti. Juo labiau kad išsilaisvinti ir nesinori. Gera, labai gera kartu su knyga leistis į kelionę. Nesvarbu, tolimą ar artimą, svarbiau keliauti, pažinti, tyrinėti. Taip bekeliaudamas Nacionalinės bibliotekos Informacijos mokslų departamento Bibliotekininkystės skyriaus vyriausiasis metodininkas-tyrėjas Petras Biveinis užsuko ir į rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ kertelę pasidalyti mintimis, kokios knygos jam labiausiai įsiminusios.

Skaityti daugiau...

R. Tracevskis: „Mano knygų penketukas, tapus Prezidentu, labai nepakistų“

„Kadangi tik penkias knygas išskirti yra sunku, nuo prašymo pateikti mano atmintyje įstrigusių knygų Top 5 galėčiau atsifutbolinti klasikiniu atsakymu, priskiriamu vienos Šiaurės tautelės išminčiai: aš rašytojas, o ne skaitytojas. Vis dėlto, jei gimtoji Biblioteca nazionale della Lituania prašo, greituoju būdu atsakysiu, nors po valandėlės man reikės dalyvauti Nacionalinės bibliotekos TV studijoje pokalbyje su Vygaudu Ušacku, kuris lyg ir ieško darbo viename pastate Daukanto aikštėje – girdėjau ir aš, kad atsilaisvins ten greitai vienas etatas; tos konkrečios darbo vietos aš gal irgi neatsisakyčiau, nors sąlygos knygų skaitymui toje darbovietėje yra antisanitarinės, ir ten mano Top 5, galbūt, labai nepakistų“, – pasakė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Strateginės plėtros departamento Vadovybės informacijos skyriaus išorinės informacinės aplinkos vyriausiasis tyrėjas Rokas Tracevskis.

Skaityti daugiau...

Skaitymo nemalonumai

„Į šeštą dešimtį įkopęs vyras, kuris skaitė Günterio Grasso „Skardinį būgnelį“, ieško panašaus likimo moters – amžius iki keturiasdešimties.“ Tokį juokingą pranešimą esu kelis kartus perskaitęs moderuodamas įvairių knygų pristatymus. Skaitvardžiai keitėsi metams bėgant. Kada klausytojams lukštendavau šios provokacijos prasmę, sakydavau, kad knygų skaitymas yra darbas, o nauda menka, jeigu nepavyksta su kuo nors pasikalbėti“, – prisipažįsta rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ svečias, Nacionalinės bibliotekos Strateginės plėtros departamento Informacijos analitikos skyriaus vyresnysis metodininkas Arūnas Brazauskas.

Skaityti daugiau...

Laiko madoms nepavaldūs tekstai

Prancūzų filosofas, semiotikas Rolandas Barthes’as skyrė dviejų tipų skaitytojus – pasyvius (teksto vartotojus) ir aktyvius (prasmės gamintojus). Mūsų rubrikos viešnia – Informacijos išteklių departamento Bibliotekos fondo plėtros skyriaus bibliotekininkė Roma Vaitkunskienė siūlo prisiminti laiko madoms nepavaldžias, anksčiau išleistas knygas, kurios labiau suteikia galimybę tapti antrojo tipo skaitytojais. „Yra madingų drabužių, madingų pramogų, madingų knygų, tačiau yra Coco Chanel maža juoda suknelė, kuri madinga ne sezoną, ne metus. Ji turi savo istoriją. Ji nepabosta. Tokios būna ir knygos. Knygos su paslaptimi, kur svarbiausia ne papasakota istorija, o pats tekstas“, – sako R. Vaitkunskienė ir minimalistiškai (ne šiaip sau užuomina į mažą juodą suknelę) pateikia gurmaniškų savo skaitinių rekomendacijas ir vieną patarimą: svarbiausia – skaitykite ir gyvenkite šiandien.

Skaityti daugiau...

Žodžio ir garso vedama

Šįkart rubrikos viešnia – viena iš jos kūrėjų ir pagrindinė visų „Bibliotekininkas renkasi“ dalyvių kalbintoja ir rašytoja Viktorija Šeikienė. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Ryšių su visuomene kultūrinės veiklos vadybininkė, prieš išvykdama savanoriauti į širdžiai mielus Artimuosius Rytus, dalinasi savo mėgstamų skaitinių rekomendacijomis. Ir, kaip visada, nuginkluoja Viktorijos atvirumas, žodžio valdymas, jausmų tikrumas.

Skaityti daugiau...

Kryptis – savęs link

Jei atsidūrę tarp daugelio gyvenimo krypčių vis stabčiojate ir nežinote, kuria linkme stumtelėti pirmuosius sprendimų žingsnius, gali būti, kad atėjęs laikas pasirinkti kryptį į save pačius. Vienas puikiausių būdų atsirinkti reikiamas nuorodas – ieškoti literatūroje tuo tikslu išslapstytos išminties. Atsitraukę nuo abejonių, timpčiojančių už rankovės, ramiai panirę į knygos puslapius kiekvienas galime rasti autoriaus tik mums paliktus atsakymus.

Skaityti daugiau...

Kad biblioteka šviestų

Įsivaizduokite, kad labai mėgstate literatūrą, esate godus skaitytojas ir atėjote į didžiulę biblioteką. Tikriausiai, čia nereikia nė vaizduotės – jei skaitote šį tekstą, veikiausiai Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra ir jūsų knygų namai. Bet tęskime vaizduotės žaidimą. Knygų – milijonas, tačiau jums spindi tik jūsų pamėgtos. O jei tokių būtų daugiau?

Skaityti daugiau...

Magiška knygos galia

Burtažodžiai nebūtinai turi būti nesuprantami raidžių kratiniai, tiek neturintys prasmės, kad įtikime jos stebuklingumu. Sunkumus lengvumais paverčiantys burtažodžiai gali būti tvarkingos prasmių eilutės, virtusios jūsų mėgstamiausiu romanu. Daugiau apie tai jums papasakos šio pirmadienio rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešnia prof. dr. Daiva Janavičienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos mokslų departamento Bibliotekininkystės skyriaus vyriausioji metodininkė.

Skaityti daugiau...

Knygos, pažadinančios jusles

Ar dažnai skaitydami knygą šūktelite, giliai įkvepiate, pajuntate kylantį apetitą, ar keliaujant raidžių eilutėmis prieš jus esanti siena atgyja ir tampa klegesio kupinomis menėmis ar miško tankyne, sodriai kvepiančia liūtimi? Šios pirmadienio rekomenduojamų knygų sąrašas – it viena spalvinga patirtis po kitos.

Skaityti daugiau...

Laimę begaudant

Norite išmokti laimės? Tokį gebėjimą ugdanti išmintis slypi daugelyje įvairios kilmės šaltinių, nesuskaičiuojamose asmenybių istorijose. Šiandieną pateiksime kelis iš galimų būdų jos pasisemti.

Skaityti daugiau...

Aštrių minčių ringas

Skaitant Eglės Jackevičiūtės mėgstamų knygų rekomendacijas, vaizduotėje šmėkšteli vaizdinys, kad įėjote į kambarį, kuriame vyksta intensyvios, karštos, kunkuliuojančios intelektualų diskusijos. Keturi stalai, keturi argumentų ir aštrių minčių ringai – net sunku pasirinkti, prie kurio prisijungti, kuriam pirmam leisti atverti jums akis. O gal ir jūs duotumėte varžovams į kaulus?

Skaityti daugiau...

Penki draugai

Penki draugai iš, neabejotinai, solidžios rikiuotės kitų. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos mokslų departamento Nacionalinės bibliografinės apskaitos skyriaus vyriausiajam bibliografui-tyrėjui dr. Tomui Petreikiui maloniai sutikus pasidalyti savo mėgstamais skaitiniais, šie, matyt, rankas kėlė uoliausiai. Smalsu, kodėl? Atsakymas prieš jūsų akis.

Skaityti daugiau...

Kompasas išminties lobiams rasti

Neturėk ginklo ar skydo, turėk knygą. Žodis yra stiprus. Net vienas. „Taip“ arba „Ne“ gali pakeisti mūsų dienų ir naktų kryptis, o ką ir sakyti apie ištisą žodžių minią, siūbuojančią pasakojime? Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Paslaugų departamento Informacinio aprūpinimo skyriaus vyriausioji bibliografė Rima Zenevskienė renkasi tokią palydą per sunkmečius.

Skaityti daugiau...

Bemiegiai takai, vedantys knygų link

Ne veltui Justina yra teisininkė. Skaitant jos rekomendacijas, iš pirmos įspūdžių eilės nesitraukia jos minčių tiesumas. Kelia ranką ir mojuoja, neleidžia nusigręžti. Jos atrastos savos tiesos apie knygas ir kelius, kuriais šios ją pasiekė, ar būdus, kuriais pakvietė pasilikti. Žavinga.

Skaityti daugiau...

(Ne)rašyta draugystė

Pelnytai ar ne, bet daugelio nedraugiškiausia laikomą savaitės dieną – pirmadienį – sušvelninsime pokalbiu apie draugystę. Nors popieriuje, bet ne „popierinę“. Daugelį metų slypinčią tose pačiose raidėse, bet kas sykį paguodžiančią vis kitaip, išskirtinai gyvą ir patvarią. Knygų draugystę.

Skaityti daugiau...

Vadovėliai kasdienos mokiniams

Palikau mokyklos suolą, žodį „vadovėlis“ permečiau per petį ir taikau tik kalbėdamas apie vaikus ar studentus. Bet, noriu to, ar ne, kas dieną tebesimokau vaikščioti po pasaulį. Galiu klaidžioti skersgatviais, kol rasiu išėjimą, – tai žavinga. Bet tomis dienomis, kai norisi aiškios krypties, galiu pasiimti žemėlapį ir eidamas išėjimo link pažinti dar ir pakeliui sutiktus objektus. Jei šiandien kaip tik ta diena, kviečiame sekti Nacionalinės bibliotekos Informacijos mokslų departamento Bibliotekininkystės skyriui atstovaujančios vyriausiosios metodininkės-tyrėjos dr. Jolantos Kanapickaitės įkandin. 

Skaityti daugiau...

Geros, geresnės, geriausios

„Išrinkti iš neperplaukiamo knygų okeano penkias geriausias knygas – uždavinys keblus. Tiek daug gerų knygų, įsirėžusių atmintyje ir širdyje, suteikusių žinių, supratimo, galbūt net išmanymo kai kuriose srityse“, – šią savaitę maloniai sutikęs papasakoti apie knygas mintimis dalijasi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamente įsikūrusio Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovas, publicistas ir visuomenės veikėjas Vidmantas Valiušaitis. „Tačiau dar daugiau neperskaitytų, kurias paimti į rankas norėčiau, bet tikriausiai jau niekada ir nepavyks – knygų taip gausu, o žmogaus gyvenimas toks trumpas! Ir jis skirtas toli gražu ne tik skaityti. Tad ne veltui sakoma: „Neskaitykite gerų knygų – skaitykite tik labai geras knygas!“

Skaityti daugiau...

Balandis
P A T K Pn Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Parodos

2018 m. balandžio 10 d. – gegužės 14 d.
Kazimiero Bizausko 125-osioms gimimo metinėms skirta paroda
2018 m. balandžio 10 d. – balandžio 30 d.
Lietuvos mokinių fotografijų paroda
2018 m. balandžio 9 d. – gegužės 2 d.
Paroda „Heraldika ne tik mokslas, bet ir menas“
2018 m. kovo 9 d. – gegužės 14 d.
Tarptautinė paroda „Bus uždrausta: Baltijos šalių knygos 1918–1940“
2018 m. gegužės 3 d. – gegužės 19 d.
Rasos Vasilevičiūtės paroda „Pajautos“
2018 m. gegužės 4 d. – gegužės 27 d.
Vektorinės tapybos darbų paroda „Aš esu“

Kinas

2018 m. balandžio 27 d.
12:00
Filmo „Gražuolė“ peržiūra