Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2018 m. balandžio 5 d.

Balandžio 5 d.: Thomo Hobbeso „Leviatanas“: Viliaus Dranseikos paskaita ir leidinio ekspozicija

Minėdami 430-ąsias žymaus anglų mąstytojo Thomo Hobbeso (1588–1679) gimimo metines, balandžio 5 d. kviečiame į filosofo Viliaus Dranseikos (Vilniaus universitetas) paskaitą „Thomas Hobbbesas ir jo „Leviatanas“. Didžiuojamės, kad Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriaus fonduose saugomas originalus vieno žymiausių politinės filosofijos veikalų leidimas: 1651 metais Londone išleistas „Leviatanas, arba Bažnytinės ir pasaulietinės valstybės medžiaga, forma ir valdžia“ (Leviathan or the Matter, Forme and Power of a Commonwealth Ecclesiasticall and Civil). Kolegų kruopščiai restauruotas, leidinys balandžio 3–8 d. bus eksponuojamas Valstybingumo erdvėje.

Th. Hobbesas – moderniosios politinės filosofijos pradininkas. Savo politinę teoriją jis aprašė būtent knygoje „Leviatanas“. Th. Hobbeso valstybė – tai tarsi milžiniškas mechanizmas, lygintinas su mitine pabaisa Leviatanu. Filosofas teigė, kad valstybė esanti laisvo žmonių susitarimo rezultatas, palaikantis visuotinę taiką ir saugumą. Anot filosofo Vytauto Radžvilo, „Leviatanas“ – negailestinga ir savotiškai brutali knyga. Tačiau šis brutalumas galbūt ir yra didžiausia jos stiprybė ar bent jau jos liudijimas, susijęs su Hobbesui rūpėjusia tvarkos problema.“

T. Hobbeso metafora iki šiol pasitelkiama, kai bandoma apmąstyti valstybės galios ribas. 2014 m. daug diskusijų visame pasaulyje sukėlė garsaus rusų režisieriaus Andrejaus Zviagintsevo filmas-parabolė „Leviatanas“, kuriame pasakojama apie vieno žmogaus kovą su didžiule korumpuota sistema. „Leviatanas, biblinė niekšybės gyvatė, tikrovėje pasirodo kaip visuotinis, iracionalus valdžios autoritetas ir jo galia. Pažeisdamas visuomenės laisvą ir savikritišką bendravimą ir pilietinę moralę Leviatanas dauginasi ir keičia pilietinei visuomenei tarnaujančias institucijas, paverčia jas galios aparato dalimi“, – taip apie filmą rašė filosofas Gintautas Mažeikis.

V. Dranseikos paskaitoje bus kalbama apie knygos atsiradimo kontekstą, pagrindines jos idėjas, apie Th. Hobbeso idėjų poveikį tolesnei politinės minties raidai. Visi girdėjome posakį „Žmogus žmogui – vilkas“ (Homo homini lupus est), tačiau ne visi žinome, kad šį posakį išpopuliarino būtent Th. Hobbesas, juo išreikšdamas savąją žmogaus prigimties sampratą.

Ateikite į paskaitą ir prisijunkite prie diskusijos apie „Leviataną“.

Trumpai apie renginį

Data balandžio 5 d.
Laikas 17.30 val.
Vieta Valstybingumo erdvė, II a.
Trukmė 1,5 val.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“