Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2018 m. rugsėjo 7 d.

Nacionalinėje bibliotekoje surengtas vilniečio poeto Avromo Suckeverio atminimo vakaras

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta paroda „Žaibo prisiminimas“,  skirta garsiam žydų poetui vilniečiui Avromui Suckeveriui. Renginyje dalyvavo A. Suckeverio anūkė aktorė ir režisierė Hadas Kalderon, Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas, poetas, literatūrologas ir vertėjas Mindaugas Kvietkauskas, smuikininkė Veronika Žukaitė bei kiti garbingi svečiai.

Ši Judaikos tyrimų centro sukurta paroda yra tarsi žaibo blyksnis, pristatantis A. Suckeverį – pirmų publikuotų Vilniaus geto memuarų autorių ir antinacinio pasipriešinimo dalyvį, kuris prisidėjo prie žydiško Vilniaus klestėjimo, liudijo jo žūtį ir įamžino jį mūsų atmintyje. Kreipdamasis į miestą po karo, A. Suckeveris rašė: „Man nereikia tavęs prisiminti, tu esi man pati atmintis.“

Kaip pažymėjo Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas: „Norėčiau šį  vakarą apibūdinti prof. Viktorijos Daujotytės žodžiais: bibliotekoje susitinka žmogus su knyga, žmogus su žmogumi, žmogus su mintimis, mintys su mintimis. Būtent toks vakaras ir yra šiandien.“

H. Kalderon ne tik papasakojo susirinkusiems atsiminimus apie senelį A. Suckeverį,: „Mano senelis sakė, kad jį išgelbėjo poezija. Jis niekada, net pačiomis žiauriausiomis, blogiausiomis gyvenime akimirkomis nenustojo rašyti. Jis tarsi sudarė sutartį su mirties angelu, kad išliks gyvas tol, kol rašys gerą poeziją. Būtent ši viltis jį ir išgelbėjo ne tik nuo kulkos gete, bet ir partizanaujant“.

Taip pat režisierė renginio metu parodė ištraukų iš dokumentinio filmo „Juodasis medus“ (rež. H. Kalderon, prodiuseris Yairas Kedaras). Filmas jau yra pelnęs prestižinį Jeruzalės kino festivalio apdovanojimą už meninį Holokausto temos pristatymą. Pavasarį planuojama parodyti šį filmą Lietuvos auditorijai. Pačios režisierės atvykimą į Vilnių žymėjo lemtingas sutapimas: ji apsistojo visai šalia Lukiškių kalėjimo, kuriame vokiečių okupacijos metais buvo įkalinta jos močiutė, per stebuklą išgelbėta ir vėliau, lyg grąžindama skolą už gyvybę, išgelbėjusi iš jo kitą žydų kalinį. Šeimos istorijos atspindžiai iki šiol pasiekia Hadas, o ji pati, pamačiusi parodoje eksponuojamas A. Suckeverio rankraščius, paliudijo poeto žodžių išsipildymą: „Galbūt išgyvens ir šie žodžiai, / Galės pasidžiaugti spinduliais / Ir, laikui lemtingam išmušus, / Taip pat nelauktai išsiskleis?“

Parodos atidarymo metu A. Suckeverio eilėraščius skaitė poetas, vertėjas ir jo kūrybos tyrėjas M. Kvietkauskas, kuris išvertė garsųjį A. Suckeverio „Žaliąjį akvariumą“. Šiuo metu Judaikos tyrimų centrui įgyvendinant projektą „YIVO archyvo skaitmeninimo veikla 2018 metais“, kurį remia  Kultūros ministerija, M. Kvietkauskas verčia A. Suckeverio poezijos rinktinę „Dešimt eilėraščių“ iš unikalaus, gete rašyto rankraščio, neseniai atrasto Nacionalinėje bibliotekoje.

Izraelio ambasadorius Lietuvoje A. Maimonas teigė: „Pirma daina, kurią grojo Veronika – viena iš mano mėgstamiausių. Kiekvieną penktadienį su vaikais mes ją dainuojam. Šiandien čia atvykau ne kalbėti, o išmokti ir klausytis. Iš tiesų ne daug žinau apie Avromą Suckeverį, bet tai, ką žinau, mane sužavėjo.“

Vakarą praturtino smuikininkės V. Žukaitės atlikti kūriniai. Garsi atlikėja, šiuo metu gyvenanti Belgijoje, į Lietuvą atvyko būtent šio renginio proga. Prieš keletą metų pati Veronika dirbo su žydų knygomis Nacionalinėje bibliotekoje.

Renginio rėmėjai: Izraelio ambasada, Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos istorijos institutas.

Parodą galite apžiūrėti iki rugsėjo 24 dienos Nacionalinės bibliotekos Meno erdvėje.

Susiję straipsniai: