Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Iliustracija

Tinklalaidė jaunimui „Pokalbiai apie literatūrines patirtis“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento inicijuotas projektas „Pokalbiai apie literatūrines patirtis“ – tai pokalbių laida paaugliams ir jaunimui. Žinomų kultūros atstovų buvo klausiama, kokią įtaką jų gyvenimo pasirinkimams ir profesinei sėkmei padarė paauglystėje perskaitytos knygos. Laidoje buvo kalbama apie kūrybą, literatūrą, kitus menus bei, žinoma, gyvenimą.

Pirmoje laidoje literatūrinėmis patirtimis dalinasi režisierė ir scenaristė Marija Kavtaradzė. Ji sako visada žinojusi, kuo norinti būti, ir paauglystėje jautusis ganėtinai suaugusi. Tuo metu perskaityta Jerome’o Davido Salingerio apysaka „Franė ir Zujis“ Marijai paliko įspaudą visam gyvenimui. O kokią knygą ji įduotų į rankas šiuolaikiniam paaugliui? 

Antrajame epizode savo literatūrinėmis patirtimis dalijasi slemeris, poetas, eseistas, aktorius, vertėjas, atlikėjas Marius Povilas Elijas Martynenko. Kūrėjas pasakoja apie savo pirmąjį susidūrimą su poezija – sukarpytus mamos eilėraščius. Kas buvo toliau? Radauskas, Rumi, Kundera, Bukowskis... Poetas dalijasi mintimis, kaip reikia dirbti, nes įkvėpimas pats savaime neateina. 

Trečioje laidoje komiksų dailininkė Miglė Anušauskaitė tvirtai teigia: “Komiksai yra labai rimta medija, skirta ne tik vaikams ir paaugliams”. Į studiją ji atsinešė ir krūvelę knygų – zinų. Jei norite sužinoti, kas tie zinai, kur gimsta komiksų istorijos, kuo ypatinga knyga „Pasaulio paukščiai“ ir... kaip auginti vėdarėlius, įsijunkite laidą  „Pokalbiai apie literatūrines patirtis“.

Kviečiame klausytis ketvirtos pokalbių laidos su režisieriumi Jurgiu Matulevičiumi. Režisierius laidoje pasakoja, kaip paauglystėje privalėjo tėvui atsiskaityti už perskaitytas knygas. Viena savaitė – viena knyga. Ką davė tokia (tada regėjosi, kankinama) patirtis? Kokie veiksniai subrandino Jurgį kaip asmenybę? „Man pačiam įdomu, kaip aš iš marozo tapau galų gale dabar meno žmogumi“, – pusiau juokais sako režisierius. 

Penktoje laidoje savo literatūrinėmis patirtimis dalinasi rašytojas Vytautas Varanius, kuris laidoje prisipažįsta: pirma savarankiškai perskaityta knyga jį pravirkdė. Ar šiuolaikiniai vaikai dar ašaroja, skaitydami J. Biliūno „Brisiaus galą“? Kuo paauglius patraukia rašytojo romanas „Šiltnamis“ ir kuo jis erzina kritikus? Kodėl Vytautas Varanius neturi feisbuko ir kaip dabar atrodo jo kasdienybė – apie tai laidoje  „Pokalbiai apie literatūrines patirtis“.

Šeštoje laidoje grupės „The Roop“ lyderis, daininkas ir šokėjas dalinasi mintimi: „Kai buvau paauglys, man atrodė, kad turiu visus atsakymus“. Kaip jam, dainininkui ir šokėjui, sunkiausiais gyvenimo periodais padėjo sėkmę pasiekusių žmonių biografijos ir kokios šiandien knygos laukia eilėje būti perskaitytos. Atvirai apie nesidomėjimą skaitymu, paauglystėje išgyventas patyčias, traumines patirtis, sulaukus muzikinės sėkmės, apie sprendimų priėmimą, kurie pakeičia gyvenimą ir daugelį kitų dalykų – laidoje  „Pokalbiai apie literatūrines patirtis“.

Projekto partneriai: Kirtimų kultūros centras ir Vilniaus Antakalnio atviras jaunimo centras „Žalianamis“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.