Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Naudingi straipsniai

 • 2023 m. lapkričio 10 d.

  Raidos psichologė apie skaitymą su kūdikiais: „Jie supranta daugiau, nei mums atrodo“

  Naujienos iliustracija

  Kaip naujagimis, nemokėdamas kalbos, bendrauja su aplinka? Į šį klausimą atsakymų ieško nežodinę tėvų ir kūdikių komunikaciją tyrinėjanti raidos psichologė Maya Gratier. 2012 m. Paryžiaus priemestyje įkūrusi „BabyLab“ laboratoriją, psichologė su mokslininkų komanda joje stebi socialinį ir pažintinį kūdikio vystymąsi. „Šioje laboratorijoje tiriamas ne tik kūdikio elgesys bendraujant įvairiose situacijose, bet ir tai, kaip jo aplinka prisideda prie mąstymo ugdymo ikikalbiniu periodu“, – sako tyrėja, su kuria ir kalbamės. Taip rašoma Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pranešime spaudai.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. spalio 26 d.

  Kūrėjų iš Lietuvos ir Prancūzijos patirtis: kūdikiai domisi knygomis nuo gimimo

  Naujienos iliustracija

  Jau keleri metai Lietuvoje naujagimio susilaukusios šeimos gauna dovanų pirmą knygą kūdikiui. Tarptautine patirtimi pagrįstas ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas „Knygų startas“ skaičiuoja ketvirtus metus. Prancūzijoje, vienoje iš projektą įkvėpusių šalių, panaši iniciatyva „Pirmieji puslapiai“ (pranc. Premières pages) gyvuoja nuo 2009 metų. Abiejų iniciatyvų tikslas – atkreipti dėmesį į skaitymo nuo pat gimimo svarbą.

  Skaityti daugiau
 • 2023 m. rugsėjo 4 d.

  2022 m. vaikų literatūros leidybos statistika

  Naujienos iliustracija

  Analizuojant 2022 m. vaikų literatūros leidybą remtasi bibliografijos sąrašu, paskelbtu interneto svetainėje adresu https://www.ibbylietuva.lt/naujienos/2022-m-vaiku-ir-paaugliu-knygos/.

  Praėjusių metų vaikų knygų leidybos produkciją sudaro 534 pavadinimų leidiniai. Remiantis Lietuvos leidybos statistika, tai sudaro apie 16 % šalies knygų ir brošiūrų leidybos. 2022 m. šioje srityje darbavosi 86 leidėjai; maždaug pusė iš jų išleido tik po vieną knygą. Leidybos lyderės – gerai žinomos leidyklos. „Almos litteros“ skaitytojams pateikta produkcija sudaro 29 % viso vaikų knygų srauto, „Nieko rimto“ – 12 %, „Vaigos“ – 7 %, „Debesų ganyklų“, „Presvikos“ – po 5 %, „Egmont Lietuvos“ – 4 %, „Baltų lankų“ leidybos“, „Tyto albos“ – po 3 %.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 12 d.

  2020 metų vaikų knygų leidybos diagnozė: „Knygos yra super“

  2020 – tiesiog gražūs skaičiai. 2020 metai – skamba išties magiškai, ir dauguma astrologų bei ekspertų žadėjo stabilius metus, puikias galimybes drąsiai judėti pirmyn, su „teigiamais pokyčiais, kompromisiniais sprendimais, apmąstymais jaukioje namų atmosferoje“. Tačiau tai, ką pasauliui teko patirti 2020-aisiais, neišpranašavo nei astrologai, neapskaičiavo nei numerologai, nedaug panašių situacijų aprašyta fantastikos knygų siužetuose. Labiausiai pasitvirtinusi metų prognozė – „apmąstymai namų aplinkoje“. 

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. vasario 17 d.

  Džiuljeta Maskuliūnienė. 2020 m. paauglių prozos trejetukas: paauglės Gilė, Lota ir Ana problemų sūkuryje („Metų knygos rinkimai 2020“: paauglių kategorija)

  „Metų knygos rinkimų 2020“ paauglių kategorijoje favoritėmis laikomos trys apysakos: Akvilinos Cicėnaitės „Kad mane pamatytum“, Dianos Ganc „Lota“ ir Ignės Zarambaitės „Juodavandeniai“. Akvilina Cicėnaitė, Australijoje gyvenanti kūrėja, paauglių literatūros horizonte jau įsitvirtinusi rašytoja, Ignė Zarambaitė paauglių auditorijai parašė pirmą knygą, vaikų bei jaunimo literatūros srityje debiutuoja ir Diana Ganc.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. vasario 17 d.

  Asta Plechavičiūtė. Žiema, pavasaris, vasara, vasara ir visi metų laikai („Metų knygos rinkimai 2020“: vaikų kategorija)

  Šįkart „Metų knygos rinkimų“ vaikų penketuko autoriai labai patyrę – trys į jį patenka ne pirmą kartą, o viena autorė irgi buvo beveik patekusi. Todėl šie rinkimai primena pyragą, padalintą į penkias (nelygias) dalis: skirtingi įdarai, pagardai, ruošusio meistro patirtis – galima rinktis vieną pagal skonį arba sušveisti visus iš karto ir gerokai persivalgyti.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. sausio 8 d.

  Bibliotekos rekomendacijos pedagogams ir švietimo specialistams

  Naujienos iliustracija

  Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas rekomenduoja turiningas veiklas, kurios papildys pedagogų organizuojamą mokymosi procesą, padarys jį įdomesnį ir suteiks naujų literatūrinių žinių. 

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gruodžio 16 d.

  Vertingos skaitymo patirtys – rekomendacijos pagal vaiko amžių

  Naujienos iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina tarptautine patirtimi paremtą ankstyvojo skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“. Pagrindinis projekto tikslas – užauginti pirmąją Lietuvoje vaikų kartą, kurios skaitymo patirtis būtų prasidėjusi nuo pat pirmų dienų. Skaityti vaikams ir su vaikais yra vertinga, tad nekyla abejonių, jog tėvai gali ir turi skaityti vaikui, kuris pats to dar nemoka. Vis dėlto tėvams rūpi, nuo kokio amžiaus vaikas iš šios veiklos jau gauna naudos. Ar pakaks, jei pradėsime skaityti vaikui tada, kai jis nebeplėš knygelės mums iš rankų, kad „paragautų“ jos kampo? Šiame straipsnyje dr. Lauryna Rakickienė, VU psichologijos instituto Vaiko raidos ir psichoedukacinių tyrimų centro asistentė, apžvelgia mokslinius įrodymus, kad amžius, nuo kada vaikui verta skaityti, yra kur kas ankstesnis, nei daugelis mano, aptaria skaitymo kūdikiams ir vaikams iki trejų metų naudą ir pateikia patarimų, ką, kada ir kaip skaityti su pačiais mažiausiaisiais.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gruodžio 9 d.

  Indrė Zalieckienė: „Skaityti vaikui niekada nėra per anksti“

  Naujienos iliustracija

  Ankstyvojo skaitymo tema kalbama vis daugiau ir daugiau. Vis geriau suprantama ne tik jo nauda, bet ir būtinybė. Nors tai ir reikšminga, bet Lietuvoje dar tik pradžia – laukia ilgas ir iššūkių kupinas kelias, kol skaityti mažiesiems nuo pirmųjų jų gyvenimo mėnesių taps kiekvienos šeimos kasdienybe. Kad šis tikslas būtų pasiektas, pirmiausia, ko gero, būtina iniciatyva valstybiniu mastu. Kaip tik viena jų šiuo metu ir įgauna pagreitį.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. lapkričio 25 d.

  Užsienio šalių patirtis ankstyvojo skaitymo skatinimo srityje

  Naujienos iliustracija

  Skaitymas nuo pat pirmųjų dienų yra labai svarbus norint išugdyti sveiką, pilietišką, visapusę asmenybę, todėl Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina tarptautine patirtimi paremtą projektą „Knygų startas“. Vykdant projektą siekiama skatinti ankstyvąjį skaitymą šeimoje, suteikti jauniems tėvams reikalingų priemonių ir žinių. Pagrindinis projekto tikslas – užauginti pirmąją Lietuvoje kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis būtų prasidėjusi nuo pat pirmųjų dienų. Siekiant šio tikslo buvo atlikta užsienio šalių gerosios patirties analizė ir sukurtas Lietuvai tinkamiausias veiklų modelis. Apie kitų šalių patirtį skatinant ankstyvąjį skaitymą pasakoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. lapkričio 18 d.

  Ankstyvasis skaitymas – vaiko socialinių ir emocinių įgūdžių ugdymo priemonė

  Naujienos iliustracija

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina tarptautine patirtimi paremtą ankstyvojo skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“. Nuo spalio mėnesio Vilniaus apskrityje (išskyrus Vilniaus miestą) šeimos gydytojai tėvams, auginantiems 2020-aisiais gimusius kūdikius, įteikia ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlius, kuriuose – Indrės Zalieckienės knygelė „Kapt kapt kapt“, skaitymo patarimai tėveliams ir žaisminga kuprinėlė. Kodėl knygelės tokios svarbios jau nuo pirmųjų vaikučio dienų? Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė dalijasi atliktų tyrimų rezultatais, įžvalgomis ir patarimais.

  Skaityti daugiau