Išrinktos metų knygos

Naujienos iliustracija

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2018“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų prozos kategorijoje – Antano Šileikos knyga „Basakojis bingo pranešėjas“ (leidykla „Baltos lankos“), poezijos kategorijoje – Gretos Ambrazaitės eilėraščių knyga „Trapūs daiktai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), publicistikos ir dokumentikos knygų kategorijoje – Aurimo Švedo knyga „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“ (leidykla „Aukso žuvys“), knygų vaikams kategorijoje – Jurgos Vilės knyga „Sibiro haiku“, iliustravo Lina Itagaki (leidykla „Aukso žuvys“) ir knygų paaugliams kategorijoje – Ilonos Ežerinytės  apysaka „Verksnių klubas“ (leidykla „Dominicus Lituanus“).

Skaityti daugiau...

Vasario 28 d.: „Retų ligų diena 2019“

„Retų ligų diena 2019“

Vasario 28-ąją jau dvyliktą kartą visame pasaulyje šimtai pacientų organizacijų minės tarptautinę Retų ligų dieną. Šių metų Retų ligų dienos tema – bendri sveikatos ir socialinės priežiūros veiksmai (angl. bridging health and social care). Jos tikslas – atkreipti dėmesį į medicinos ir socialinių paslaugų koordinavimo svarbą, sprendžiant kasdienes retomis ligomis sergančių pacientų ir jų šeimų problemas, paskleisti kuo daugiau informacijos apie retas ligas.

Skaityti daugiau...

Kovo 5 d.: diskusija, skirta savivaldos rinkimams

Naujienos iliustracija

Kartu su pavasariu jaučiamas naujų vėjų, pokyčių ir apsisprendimų metas. Lietuvoje šiemet vyksta savivaldybių tarybų, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai. Pirmasis šio rinkimų maratono tarpinis finišas – pirmasis savivaldybių tarybų rinkimų turas, kuris vyks kovo 3 dieną. Jo rezultatus kviečiame aptarti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Skaityti daugiau...

Kovo 7 d.: „Eshet hayl“. Lietuvos žydų moteris prieš totalitarinius režimus

„Eshet hayl“

Šįmet Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centras Tarptautinę moterų solidarumo dieną kviečia paminėti ne su tulpėms, tortais, kalbomis apie moterų gležnumą ir eleganciją, bet apie jų stiprybę, ištvermę ir nepalaužiamą kūrybingumą. Šios dienos išvakarėse, kovo 7 d., kviečiame į renginį „Eshet hayl. Lietuvos žydų moterys prieš totalitarinius režimus“.

Skaityti daugiau...

100-metį švenčianti knygų šventovė Vilniaus knygų mugėje

100-metį švenčianti knygų šventovė Vilniaus knygų mugėje

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 3.03 stendas 20-ojoje Vilniaus knygų mugėje neleidžia pamiršti šįmet minimo skaitytojų šventovės šimtmečio. Nacionalinės bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento direktorė Viktorija Pukėnaitė pasakoja, kokią žinią knygų šventovė šiais metais siunčia knygų mugei.

Skaityti daugiau...

Nacionalinės bibliotekos renginiai Vilniaus knygų mugėje

Naujienos iliustracija

Skaityti daugiau...

Vasario 28 d.: diskusija „(Ne)praneštos patyčios – kaip paskatinti vaikus atsiverti ir gauti pagalbą?“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia aktyviai dalyvauti diskusijoje apie patyčias. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) kartu su programos „Kurk Lietuvai“ dalyvėmis organizuoja viešąją konsultaciją dėl patyčių registravimo ir pagalbos teikimo ir kviečia dalyvauti apskritojo stalo diskusijoje „(Ne)praneštos patyčios – kaip paskatinti vaikus atsiverti ir gauti pagalbą?“

Skaityti daugiau...

100-mečio diskusija Vilniaus knygų mugėje

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, minėdama veiklos 100-metį, Vilniaus knygų mugėje kvietė atverti plačią šios ir kitų Lietuvos bibliotekų istorinių pokyčių panoramą ir diskutuoti apie aktualiausius iššūkius, išryškinti ateities perspektyvas, svarstyti bibliotekos, kaip kultūros fenomeno, vertės šiuolaikinėje smarkiai besikeičiančioje visuomenėje klausimus. Diskusijoje dalyvavo visuomenėje žinomi aktyvūs literatūros, kultūros lauko dalyviai: rašytojas prof. Tomas Venclova, Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Arūnas Gelūnas, leidėjas, fotografas, dokumentinių filmų kūrėjas Marius Jovaiša, Užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento direktorius, ambasadorius Rytis Paulauskas.

Skaityti daugiau...

Atidaryta 20-oji Vilniaus knygų mugė

Naujienos iliustracija

Kuždesiai virto citatomis, laiškai – romanais, mįslės detektyvais tapo, vaikai rašytojais užaugo. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo keturias dienas truksianti jubiliejinė Vilniaus knygų mugė. „Po dvidešimties metų“ – tokia užaugusios 20-osios didžiausios skaitymo šventės tema. Mugė rengiama pasidalyti su pasauliu istorijomis, nuotykiais, potyriais, įžvalgomis ir kasmet sukuria atskirą pasaulį. Knygos bičiuliai kviečiami ne tik atsigręžti atgal ir pamatyti, kaip keitėmės ir ar branginame tai, kas geriausia, bet ir kartu žvelgti į ateitį. Vilniaus knygų mugė ne tik įvertinta ir gerbiama, ji – jauna, dinamiška, veikli ir smalsi.

Skaityti daugiau...

Kovo 1–31 d.: dailininkės scenografės Gražinos Marijos Masytės-Baskienės paroda

Dailininkės scenografės Gražinos Marijos Masytės-Baskienės paroda

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo biblioteka kviečia susipažinti su teatro ir televizijos dailininkės scenografės G. M. Masytės-Baskienės kūryba. Parodoje menininkė pristatys 1995–1997 m. sukurtas muzikinės TV laidos „Pageidavimų koncertas“ scenografijas, taip pat naujausius akvarelės darbus.

Skaityti daugiau...

Kovo 4 d.: knygos „Europa? Pokalbiai su prezidentais, ministrais, patarėjais ir taksistais apie mūsų ateitį“ pristatymas

Knygos „Europa? Pokalbiai su prezidentais, ministrais, patarėjais ir taksistais apie mūsų ateitį“ pristatymas

Kodėl Nida atliko svarbų vaidmenį Lietuvai siekiant narystės Europos Sąjungoje (ES)? Kaip Europai sekasi spręsti pabėgėlių krizę? Ar ES lyderiai išlaikys vienybę Rusijos atžvilgiu? Kaip klostysis JAV ir Europos santykiai Donaldo Trumpo eroje? Ar išliks euro valiuta? Atsakymų į šiuos ir daugybę kitų klausimų bus ieškoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje naujausios Lino Kojalos knygos „Europa? Pokalbiai su prezidentais, ministrais, patarėjais ir taksistais apie mūsų ateitį“ pristatymo metu.

Skaityti daugiau...

Kovo 1 d.: knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ pristatymas

Knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ pristatymas

Trys valstybės, daugiau nei dvidešimt archyvų, tūkstančiai anksčiau netyrinėtų ir neskelbtų dokumentų, septyneri metai paieškų ir atradimų – pirmą kartą „Lituanicos“ istorija nagrinėta taip plačiai. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatomas šių darbų rezultatas – Gražinos Kristinos Sviderskytės knyga „Lituanica. Nematoma pusė“ (Aukso žuvys, 2019).

Skaityti daugiau...

Lietuvių literatūros pasiuntiniai Rusijoje

Lietuvių literatūros pasiuntiniai Rusijoje

2018 m. lapkritį Maskvoje išleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas žurnalas „Inostrannaja literatura“ („Užsienio literatūra“) – jau antrasis šio Rusijoje prestižinio leidinio numeris, visas skirtas Lietuvai (pirmasis išėjo 2015 m. kovą).

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje – Lietuvos kultūros atašė mokymai

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko Lietuvos kultūros atašė ir su jais dirbančių Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros instituto darbuotojų mokymai, skirti bendradarbiavimui ir veiklos kokybei stiprinti.

Skaityti daugiau...

Nacionalinėje bibliotekoje atidaryta fotografijų paroda „Maidanas, 2014-ųjų vasaris“

Naujienos iliustracija

2014 m. vasarį ukrainiečius sukrėtę įvykiai – viena skaudžiausių šiuolaikinės istorijos dėmių. Prieš penkerius metus vasario 18 d. centrinėje Kijevo aikštėje prasidėjo valdžios sankcionuotos masinės žudynės. Minint 5-ąsias Maidano žudynių metines Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta žurnalisto Leonardo Skirpsto fotografijų paroda „Maidanas, 2014-ųjų vasaris“.

Skaityti daugiau...

Vasario 20–22 d.: konferencija „Berašant XX a. Europos istoriją: kasdienybės istorijos perspektyvos“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vokietijos istorijos institutas Varšuvoje ir jo padalinys Vilniuje organizuoja tarptautinę mokslinę konferenciją apie XX a. Europos istorijos rašymą iš kasdienybės istorijos perspektyvos. Paskutiniais dešimtmečiais kasdienybės istorija (vok. Alltagsgeschichte) sulaukia vis daugiau istorijos tyrėjų dėmesio. Ši mokslinė perspektyva išpopuliarėjo praėjusio šimtmečio septintame dešimtmetyje – socialinių ir politinių neramumų laikotarpiu. Naujoji istorikų karta dėmesį nukreipė išskirtinai į socialinę istoriją. Juos ėmė dominti paprasti ir dažnai nematomi istoriniai įvykiai ir jų herojai. Svarbiausiais istoriniais mokslininkų veikėjais tapo iš pirmo žvilgsnio niekuo neišsiskiriantys ir iki tol istorikų užmiršti pavieniai žmonės, pradėta nagrinėti jų asmeninę patirtį. Pagrindinis kasdienybės istorikų tikslas – analizuojant tokius istorinius šaltinius kaip autobiografijos, asmeninė korespondencija, vizualinė medžiaga, viešieji dokumentai, spauda ar šnekamosios istorijos medžiaga, istorizuoti skirtingų žmonių socialinę patirtį ir papasakoti jų išgyvenimus iš mikroistorijos perspektyvos.

Skaityti daugiau...

Vasario mėnesį – diskusijų ir filmų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“

Vasario mėnesį – diskusijų ir filmų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pirmą kartą dokumentiniais filmais ir diskusijomis istorijos tema bus sujungtos dvi nacionalinės šventės. Istorinis laikotarpis nuo Lietuvos valstybės atkūrimo iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos ragina prisiminti atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį. Šia proga Nacionalinės bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras pirmą kartą pristato diskusijų istorijos tema ir dokumentinių filmų ciklą „Iš naujausios Lietuvos istorijos“.

Skaityti daugiau...

Kovo 1 d.: knygos „Vilniaus kuluarai“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Kviečiame į vos prieš mėnesį pasirodžiusios knygos „Vilniaus kuluarai“ pristatymą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Knygos autorė Violeta Juškutė įgyvendino sumanymą fotografijomis (jų pateikta per 300) ir jas lydinčiais tekstais papasakoti apie XX a. 6–8 dešimtmečių Vilniaus gyvenimą.

Skaityti daugiau...

Naujas nacionalinės bibliografijos leidinys „Lietuvos bibliografija. Serija C“

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, rengianti Nacionalinės bibliografijos išteklius, išleido retrospektyviąją bibliografijos rodyklę „Išeivijos periodikos publikacijos, 1910–1911“. Tai leidinio „Lietuvos bibliografija. Serija C, Lietuviškų periodinių leidinių publikacijos“ 35-oji knyga, skirta lietuvių išeivijos spaudos bibliografinei analizei.

Skaityti daugiau...

Kovo 6 d.: tautosakininkui prof. A. R. Niemi skirtas minėjimas

Naujienos iliustracija

Etninės kultūros globos taryba ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į žymaus suomių mokslininko prof. Aukusti Roberto Niemi (1869–1931) 150-mečio minėjimą. Suomių tautosakininkas, Helsinkio universiteto profesorius pusę savo gyvenimo skyrė lituanistinėms studijoms ir žinių apie Lietuvą sklaidai Suomijoje.

Skaityti daugiau...

Vasaris
P A T K Pn Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3