Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Mėnesio knyga – Indrė Pliuškytė-Zalieckienė. „Neatlikau namų darbų“

Mėnesio knyga – kelrodė žvaigždė, kuri padės nepasiklysti tarp naujienų ir atrasti pačias geriausias knygas. Kiekvieną mėnesį Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro specialistai rekomenduoja po vieną naują, aktualią ir meniškai vertingą knygą, nusipelniusią skaitytojų dėmesio.

 Indrė Pliuškytė-Zalieckienė. „Neatlikau namų darbų“

Tai nuotaikingų ir išradingų eilėraščių knyga apie pradinuko kasdienybę. Jos pobūdį gerai nusako paantraštė „baisiai smagūs ir juokingi eilėraščiai“ ir autorės dedikacija, įrašyta eilėraščių rinkinio pradžioje: „Skiriu šią knygą pradinukams, kuriuos jau esu aplankiusi arba dar aplankysiu mokyklose gyvai ar virtualiai.“ Knygos struktūra atspindi eilėraščių temų lauką: „Prieš pamokas“, „Per pamokas“, „Po pamokų“. Literatūrologė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė 2024 m. lietuvių vaikų poezijos apžvalgoje akcentuoja, kad šioje knygoje „atgaivinama mokyklinė vaikų poezijos tematika. Iki šiol ryškiausias mokyklinės poezijos autorius buvo Vytė Nemunėlis“ („Rubinaitis“, 2025 Nr. 1 (113), p. 11). Šiame kontekste prisimintina jau klasika tapusi mokyklinės tematikos Eduardo Mieželaičio eiliuota pasaka „Zuikis puikis“ (1949). Tai pamokanti istorija apie išdykėlį Zuikį, kuris, užuot ėjęs į mokyklą, pasirenka linksmybes.

Eilėraščių rinkinyje „Neatlikau namų darbų“ vaizduojamas šiuolaikinio vaiko pasaulis, dabartiniai pradinukai čia atpažins savo aplinką, situacijas, naudojamas modernias technologijas, jiems aktualią problematiką. Štai mama veža vaiką į mokyklą ir patenka į automobilių spūstį, todėl įvairuoja į balą, kuri žaismingai pavaizduojama kaip jūra: Išlipti negalim – / aplinkui vanduo! / Trys orkos, banginiai / ir net jūrų šuo! (eil. „Kaip mama vežė mane į mokyklą ir bandė aplenkti spūstį“, p. 17). Mokinukas priešpiečius nešasi priešpiečių dėžutėje ir svajoja ten rasti guminukų ir ledų, o ją atidaręs randa morkų ir bananą (eil. „Aukščiausio lygio maistas priešpiečių dėžutėje“, p. 28–29), mokyklos virėjos, užsižiūrėjusios į jutubo vaizdelius, „Ne druskos, o cukraus / kotletams įbėrė, / salotoms supjaustė / vazoninę gėlę.“ Bet, žinoma, valgyklos lankytojai to nė nepastebi, „nes ir patys / jutubą žiūrėjo!“ (eil. „Jutubas valgykloje“, p. 30). Kupini žaismės ir eilėraščiai „Valytojos tiktokas“, „Kaip bandžiau nusiraminti, kai mama nutraukė „Minecraft“ žaidimą“ ir kt. Humoristinės situacijos, smagūs pokštai skaitytoją lydi visoje knygoje.

Tačiau yra ir „rimtų“ temų. Pavyzdžiui, eilėraštyje „Mįslė“ vaizdingai kalbama apie unikalią lietuvių kalbos abėcėlės raidę „ė“, atėjusią dar iš Danielio Kleino gramatikos (p. 42), džiaugiamasi mokytojos gerumu (eil. „Pradinių klasių mokytoja“) ir kt.

Ypač svarbu, kad ši eilėraščių knyga tikrai patraukia mokinius skaityti eiliuotus tekstus, ugdo meilę knygai. Eilėraščių rinkinys iliustruotas pačios rašytojos piešiniais. Iki šiol plačiausiai šios autorės žinomas kūrinys buvo „Kapt kapt kapt“ (2020). Tai kartoninė knygutė, skirta mažyliams, už kurią autorė įvertinta Aldonos Liobytės premija. 2021 m. eilėraščių knyga „Kaip sutramdyti žvėryną“ pelnė Metų knygos vaikams apdovanojimą. Už eilėraščių knygą „Neatlikau namų darbų“ pelnyta vaikų rašytojos karūna – autorei buvo įteikta Prano Mašioto premija. Tai pagrindinė ir turinti seniausias tradicijas vaikų literatūros premija Lietuvoje.

Amžius: pradinukams, 5–10 metų

Mėnesio knygą rekomenduoja Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro Tyrimų ir sklaidos skyriaus specialistai.