Kodėl svarbu ginti demokratiją ir kaip tai daryti? Šis klausimas – gyvybiškai svarbus tiek globaliame, tiek Lietuvos kontekste.
Atsakymų į jį bus ieškoma išskirtinėje viešoje diskusijoje, kuri vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, dalyvaujant reikšmingoms politinės ir teisinės minties figūroms iš Pietų Afrikos Respublikos ir Lietuvos.
Diskusiją moderuos Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė prof. Margarita Šešelgytė.
Diskusijos svečiai:
Dr. Albie Sachs – buvęs Pietų Afrikos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjas, vienas iš demokratinės šalies konstitucijos kūrėjų, tarptautiniu mastu pripažintas žmogaus teisių gynėjas, rašytojas, mąstytojas ir kovotojas prieš apartheidą. Jis buvo vienas artimiausių Nelsono Mandelos bendražygių. Jo indėlis į Pietų Afrikos demokratiją gali būti prilyginamas prof. Vytauto Landsbergio vaidmeniui Lietuvos nepriklausomybės atkūrime. Abu jie – moraliniai autoritetai, savo veikla formavę naujus laisvės standartus. 2025 m. liepos 6 d. dr. Albie Sachsas bus apdovanotas Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko Kryžiumi.
Prof. dr. Dainius Žalimas – Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininkas, konstitucinės ir tarptautinės teisės profesorius, aktyvus demokratijos ir teisės viršenybės gynėjas Europoje ir už jos ribų.
Garbės svečias – prof. Vytautas Landsbergis, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas, ilgametis Europos Parlamento narys, iškilus šalies politinis ir kultūrinis autoritetas.
Ši diskusija vyksta pasaulio demokratijai išgyvenant išbandymų laikotarpį: tik 45 proc. žmonijos gyvena demokratinėse sistemose, o 2024 m. „The Economist Intelligence Unit“ demokratijos indeksas pasiekė žemiausią tašką nuo 2006 m. Ir vis dėlto tiek Lietuva, tiek Pietų Afrikos Respublika pamažu kyla šiuose vertinimuose, įsitvirtindamos kaip „trūkumų turinčios demokratijos“, kuriose vis dar sprendžiami dalyvavimo, institucinio pasitikėjimo ir kultūrinio sąmoningumo iššūkiai.